Jest to zabieg inwazyjny polegający na wstrzykiwaniu substancji leczniczych bezpośrednio do skóry w miejscach wymagających szczególnego traktowania. Mezoterapia często sprawdza się w defektach skóry, w których trudno jest uzyskać poprawę przy użyciu innych metod leczniczych. Jest to metoda bardzo skuteczna przy niewielkich efektach ubocznych i uważana jest za zabieg uniwersalny dla pacjentów w każdym wieku.
Zabiegi wykonuje się przy użyciu strzykawki i igły lub specjalnych urządzeń do mezoterapii tzw. pistoletów. Obowiązują przy tym wszystkie zasady aseptyki, dlatego jedynie lekarz może przeprowadzić zabieg mezoterapii. W trakcie zabiegu odczuwa się niewielki ból, który można zminimalizować znieczulając skórę przed zabiegiem (krem Emla) lub schładzając miejsce iniekcji. Działaniami ubocznymi mogą być: miejscowa bolesność, rumień, obrzęk skóry w miejscu iniekcji oraz niewielkie krwiaki, które znikają po kilku dniach. Do wstrzykiwań używa się różnych preparatów leczniczych pojedynczych lub w tzw. koktajlach. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, sole mineralne, preparaty krzemu i koenzymy.
Wskazania do mezoterapii: – Starzenie się skóry (twarz, szyja, dekolt, ręce) – Wypadanie włosów – Cellulit – Rozstępy skóryNa początku terapii wykonuje się 1 zabieg co 2 tyg. a później przerwy wydłuża się do 4 tyg. Efekty są widoczne w krótkim czasie. Po uzyskaniu zadawalających rezultatów wskazany jest zabieg podtrzymujący 1 raz w miesiącu lub 1 na 3-6 miesięcy. O doborze odpowiedniego preparatu leczniczego oraz częstotliwości wykonywania zabiegów decyduje lekarz w zależności od konkretnego przypadku.